Nasz nowy sklep na sklep.pasiekatworek.pl

Chcesz szybko zamówić nasze produkty i zapłacić online? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego sklep.pasiekatworek.pl

Naszych dotychczasowych klientów zapraszamy do założenia konta na nowo w nowym sklepie.

Udanych zakupów.

Zioło Miód

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Czym jest ­ziołomiód? - Na pewno nie jest miodem

Według dyrektywy UE „Miód jest naturalnym, słodkim produktem wytwarzanym przez pszczoły Apis mellifera przez łączenie z własnymi specyficznymi substancjami nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, składowany, odparowywany i pozostawiony do dojrzewania w plastrach” (Dyrektywa UE z 20 XII 2001 r.).

Czym jest więc ziołomiód?

Ziołomiody pozyskuje się, podając pszczołom tzw. pożywki, które są przygotowywane z soków ziół, z soków owoców lub też ich mieszaniny w syropie cukrowym na który składa się woda plus cukier. Na ogół ziołomiody są pozyskiwane w okresie słabych pożytków pszczelich, lecz nie jest to zasadą główną. Tak więc oprócz podawanych pożywek przez pszczelarza w ziołomiodach z różnym udziałem procentowym znajduje się nektar i spadź, które występują jednocześnie przy przerobie pożywki. Ziołomiód powstaje w wyniku pracy pszczół więc są w nim również produkty gruczołów ślinowych i gardzielowych, w tym pszczele białka i enzymy a podany cukier (sacharoza) w pożywce jest rozkładana przez enzymy znajdujące się w ślinie pszczół do cukrów prostych, glukozy i fruktozy.

 „Opinia naukowa - Ziołomiody, zgodnie z definicją prawną, nie mogą być uważane za miody. Są jednak cennymi produktami pszczelimi, wspomagającymi terapię wielu chorób. Produkty te łączą w sobie właściwości miodu oraz składników biologicznie aktywnych roślin zielarskich. Działanie takie nazywamy synergistycznym. Oznacza to, że produkt finalny charakteryzuje się lepszymi właściwościami leczniczymi niż poszczególne składniki. I tak na przykład cenne działanie wspomagające terapię chorób serca i naczyń krwionośnych wykazuje ziołomiód głogowy. W chorobach dróg   ddechowych pomocne są ziołomiody: sosnowy, rumiankowy i tymiankowy. W leczeniu przewlekłych biegunek u dzieci korzystne właściwości wykazuje ziołomiód pokrzywowy, a w zaparciach nawykowych u osób starszych i otyłych – aloesowy. Z powyższego wynika, że ziołomiody stanowią wartościowe produkty pszczele, wspomagające leczenie wielu chorób wewnętrznych u ludzi.”

Żródło: Pasieka 6/2018 - Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

W Pasiece nr 3/2003 dr. inż. Janusz Czaplicki prezes Dyskusyjnego Klubu Pszczelarzy Warszawskich przedstawił w artykule

Garść informacji o ziołomiodach

W artykule „Od ziołomiodów do słodzi ziołowych” wydrukowanym w 2 numerze „Pasieki” informowałem czytelników, że składy chemiczne miodów i ziołomiodów są prawie identyczne. Różnice dotyczą jedynie zawartości sacharozy (w świeżo odwirowanych ziołomiodach może jej być nawet do 18%) oraz ilości i rodzajów mikroelementów.

Zawartość sacharozy już w 5-6 tygodniu składowania ziołomiodu spada i osiąga wskaźnik obowiązujący dla miodów nektarowych (2-5%). Natomiast ilość mikroelementów pozostaje niezmieniona i wielokrotnie przewyższa wskaźniki charakteryzujące najlepsze miody spadziowe. Ten właśnie fakt decyduje o wysokiej biochemicznej aktywności tych nowych produktów pszczelich zwanych ziołomiodami lub – jak proponuję – słodziami ziołowymi, względnie owocowymi (w zależności od rodzaju surowca użytego do sporządzenia pożywki).

tabela

 

W 1987 roku dr Jan Dobrowolski opublikował w czasopiśmie „Apipol” wyniki badań zawartości siedmiu podstawowych mikroelementów (Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu i Ni) w wielokwiatowym miodzie nektarowym, spadziowym miodzie świerkowym i sześciu ziołomiodach (pokrzywowym, rumiankowym, świerkowym, sosnowym, głogowym czarnego bzu).

 

tabela 1

Tab. 1. Informacje o wspomagającym działaniu ziołomiodów w leczeniu chorób i dolegliwości

Ocenę ilościową otrzymanych wyników przedstawia histogram pokazany na rycinie 1. Każdemu z badanych pierwiastków przypisałem odpowiedni kolor – żółty dla Ca, zielony dla Mg, niebiesko-szary dla Fe, itd. Widać to wyraźnie w tabeli z lewej strony histogramu. Gdy tymi kolorami zaznaczono pola słupków histogramu, nanosząc je na ich powierzchnie proporcjonalnie do udziału procentowego danego pierwiastka w ocenianym ziołomiodzie czy miodzie, otrzymano obraz widoczny z prawej strony ryciny (Ryc.1).
Najwięcej mikroelementów zawierał ziołomiód pokrzywowy (229,7 mg/kg), a kolor żółty (wapń) dominował w nim nad innymi. Stanowił on 70% całej powierzchni słupka.

Najmniej mikroelementów zawierały miód nektarowy (6,3 mg/kg) oraz spadziowy (17,45 mg/kg), ale kolor żółty też był dominujący.
Wapń (Ca) ma największy spośród składników mineralnych udział w budowie naszego organizmu. Razem z fosforem zapewnia prawidłowy stan kości i zębów. Wspólnie z magnezem utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Uczestniczy też w przekazywaniu impulsów w obrębie układu nerwowego. Prawie w całości jest odkładany w kościach i uzębieniu.

Równie interesująca jest charakterystyka magnezu (Mg), drugiego po wapniu pierwiastka występującego w badanych produktach. Jest to składnik mineralny konieczny do metabolizmu wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C, niezbędny do prawidłowej czynności nerwów i mięśni. Odgrywa ważną rolę w procesach energetycznych zachodzących w trakcie spalania cukru.

Jako znany czynnik przeciw stresowy pomaga w zwalczaniu depresji, zapobiega chorobom serca, odpowiada za właściwy stan uzębienia, zapobiega tworzeniu się złogów wapiennych w układzie moczowym i pęcherzyku żółciowym. Spełnia też rolę leku uspakajającego.
W podobny sposób moglibyśmy ocenić wpływ pozostałych pierwiastków na funkcjonowanie i utrzymanie dobrej kondycji naszego organizmu.

Reasumując przedstawione wyniki badań, można stwierdzić, że ziołomiód pokrzywowy zawiera 13 razy więcej mikroelementów niż najlepszy na naszym rynku miód spadziowy, natomiast między ziołomiodem z pokrzywą a miodem nektarowym nie ma praktycznie żadnego porównania.

Nasi pradziadowie dobrze znali zalety odżywcze pokrzywy i chcąc mieć zdrowe, wysokiej jakości mięso, przed świniobiciem paśli swoje stadka prosiaków karmą zawierającą posiekaną pokrzywę i lebiodę. Ja sam, podobnie jak wielu innych, w latach 1940-42 jadałem zupę pokrzywową, która uzupełniała skąpe w czasie wojny racje żywnościowe naszej rodziny. Świadczy to o dużej wartości użytkowej tej niedocenianej obecnie rośliny.

Na zakończenie analizy badanych przez dr Dobrowolskiego produktów pszczelich chcę podkreślić, że nawet najgorszy ziołomiód z czarnego bzu zawierał prawie 5-krotnie więcej związków mineralnych niż miód spadziowy. Takimi właśnie metodami oceny powinno się określać wartości użytkowe ziołomiodów i miodów.

Na podstawie badań ziołomiodów wyprodukowanych przez pszczelarzy zrzeszeń „Apipol” w Krakowie i „Apicentrum” w Warszawie opracowana została informacja przedstawiona w tabeli 1. Pozwala ona zorientować się, jakim ziołomiodem wspomagać leczenie różnych dolegliwości zdrowotnych.

Natomiast pełne, szczegółowe informacje o właściwościach odżywczo-leczniczych sprzedawanego produktu pszczelego powinny znajdować się na ulotce stanowiącej załącznik do kupowanego ziołomiodu. Oto przykład takiej ulotki:

 „Ziołomiód pokrzywowy. Bardzo wartościowy produkt odżywczy i leczniczy. Wyjątkowo bogaty w związki biologiczne czynne: cukry proste, kwasy organiczne, enzymy pszczele, flawonoidy, garbniki, witaminy (zwłaszcza K) oraz biopierwiastki (około 30). Działa krwiotwórczo i przeciwkrwotocznie, leczy anemię, usprawnia działanie przewodu pokarmowego i procesy przemiany materii. Zapobiega zarówno biegunkom, jak i obstrukcjom. Leczy nieżyty układu trawiennego i moczowego. W zastosowaniu zewnętrznym służy do sporządzania płukanek (do irygacji pochwy, odbytu, jamy ustnej) i kąpieli leczniczych. Łagodzi trądzik młodzieńczy, wzmacnia włosy, zmniejsza zmarszczki, zwalcza łupież, leczy schorzenia skórne, a także zaburzenia w układzie krążenia i schorzenia górnych dróg oddechowych.”

Jak widać, ziołomiody zawierają znacznie więcej składników odżywczo-leczniczych niż najlepsze miody spadziowe czy nektarowe. Z tego wynika ich wysoka aktywność biologiczna. Niestety są one jeszcze za mało poznanymi produktami pszczelimi.

Najbardziej rozpowszechnione ziołomiody w Polsce są wymienione w tabeli 1.

Literatura:
1. Earl Mindell, Biblia witamin                                                                                                                                                                                   Janusz Czaplicki

 

 

 

 

 

 

Pasieka spełnia wymogi weterynaryjne nałożone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 29 grudnia 2006r. przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego 
Jest wpisana do wykazu pasiek prowadzących sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich 
pod WNI 32045608

Dane kontaktowe

Adres

GOSPODARSTWO PASIECZNE
PASIEKATWOREK
Eugeniusz Tworek
Nowogard woj. zachodniopomorskie

wet. nr ewid. 320452126

Tel. +48 500 553 190
Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj 15

Wczoraj 63

W tym tygodniu 197

W tym miesiącu 15

Od początku 88329

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account