Złodzieje pszczół

uwaga zlodziejW Nowogardzie dokonano kradzieży  pięciu rodzin pszczelich z pasieki Eugeniusza Tworek znajdującej się na terenie byłych działek pracowniczych pomiędzy byłą gorzelnią a garażami Nadleśnictwa Nowogard przy ul. Gen. Bema. Znajdowało się tam 12 uli wielkopolskich zsiedlonych produkcyjnymi rodzinami pszczelimi, z których złodzieje ukradli 5 kompletnych uli wraz z pszczołami. Dokonanie kradzieży zauważyłem 31 maja 2017, o tym fakcie został powiadomiony niezwłocznie komisariat policji w Nowogardzie.

Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich osób, które mogą mieć jakąkolwiek wiedzę o dokonanej kradzieży o pomoc w ujęciu złodziei. Miejsce w którym znajdują się pszczoły jest w zasięgu bezpośredniego kontaktu wzrokowego okolicznych mieszkańców i użytkowników działek . Być może ktoś z Państwa zauważył, że od 23 maja 2017 do 31 maja 2017 ktoś obcy znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie pasieki lub bezpośrednio  przy ulach. Może ktoś zauważył, że pod pasiekę podjechał jakiś samochód, na który można dokonać załadunku uli, a może ktoś zauważył, że w tym okresie był dokonywany  załadunku uli na środek transportu. Prośbę swoją kieruję w szczególności do pszczelarzy aby zwrócili szczególna uwagę czy w waszym bezpośrednim sąsiedztwie nie wystąpiły działania, które mogą wskazywać, że ktoś deklaruje sprzedaż uli i pszczół lub, zwiększa liczebność pasieki w oparciu o używane ule. Pszczelarze zapewne mają świadomość, że jeżeli nie będziemy w takich przypadkach solidarni to musimy się liczyć, że złodziej może odwiedzić również wasze pasieki. Szczegółów dotyczących samych uli i pszczół nie podaję publicznie ze zrozumiałych względów. Jeżeli ktoś posiada jakąkolwiek wiedzę, która może okazać się pomocna w ujęciu złodziei  to proszę o kontakt z:
1. Eugeniusz Tworek Tel.: 500553190, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Policja w Nowogardzie 91 579 23 11

Coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o drastycznie zmniejszającej się liczbie pszczół w przyrodzie. Spowodowane to jest używaniem w niewłaściwy sposób ogromnej ilości środków ochrony roślin, skażeniem środowiska oraz zmniejszającą się liczbą pszczelarzy zajmujących się produkcją miodu. Obecnie znane są na świecie obszary (np. w Chinach), gdzie pszczoły zostały całkowicie wytępione. Aby utrzymać produkcję owoców ludzie zmuszeni zostali do sztucznego zapylania roślin przy pomocy specjalnych pędzelków. Jest to póki, co problem występujący lokalnie, jednakże nie trudno sobie wyobrazić jak poważne skutki może pociągnąć wyeliminowanie pszczół ze środowiska w skali globalnej. Ogromna część upraw prowadzonych obecnie przez człowieka zależna jest od obecności owadów zapylających, wśród których pszczoły stanowią przeważająca większość. Bez wątpienia w interesie każdego państwa leży ochrona środowiska, która zapewni również odpowiednią ochronę pszczół.

Autor: dr Rafał Garlacz


Nie mów, że pszczoła umiera
powiedz: dokonuje dzieła
na śmierć nie ma już czasu
tak się pracować zawzieła

Zasypia a nie umiera
tak się dla innych trudzi
maleńka nieśmiertelna
wśród nas śmiertelnych
ludzi
Ks. Jan Twardowski

Pasieka spełnia wymogi weterynaryjne nałożone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 29 grudnia 2006r. przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego 
Jest wpisana do wykazu pasiek prowadzących sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich 
pod WNI 32045608

Dane kontaktowe

Adres

GOSPODARSTWO PASIECZNE
PASIEKATWOREK
Eugeniusz Tworek
Nowogard woj. zachodniopomorskie

wet. nr ewid. 320452126

Tel. +48 500 553 190
Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj 53

Wczoraj 59

W tym tygodniu 173

W tym miesiącu 1044

Od początku 26459

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account